Sektörde 16.Yılımız

2000 Yılından itibaren yüzlerce şirket, kurum ve marka için; web tasarım, mobil uygulamalar (Android & IOS), web programlama (özel yazılımlar), internet danışmanlığı, e-ticaret sitesi alt yapıları, sosyal medya pazarlama yöntemi, alan adı ve web alanı barındırma, içerik geliştirme ve internet reklamcılığı gibi bir çok farklı konuda hizmet verdik.

Yazar: Super User
Gösterim: 1119

Seo Uzmanı

SEO Firmaları İle Çalışmadan Önce Kesinlikle Bilmeniz Gerekenler

Merhaba değerli takipçilerim, web sayfalarınızın popüler arama motorlarında ve özellikle de Google’da rakiplerinize  veya potansiyel rakiplerinize istinaden çok daha başarılı olması için mutlaka SEO çalışmaları ile web sayfanızı destekliyorsunuzdur. Ancak web sayfalarınızın SEO çalışmalarını teslim ettiğiniz SEO firmaları sizlere gerçekten ileri düzey ve benzersiz arama motoru optimizasyonu çözümleri sunuyor mudur bunu bir düşünmelisiniz…

Çünkü gözlemlediğim kadarıyla günümüz SEO firmaları açık konuşmam gerekirse SEO için küçük ölçekli yatırımlar yapan müşteriler ile yeteri kadar ilgilenmiyorlar… Ve bununla beraber tam olarak SPAM çalışmalar yaparak kısa sürede biraz olsun, hedeflenen kelimelerinizde ve kelime gruplarınızda arama motorları üzerinde ki pozisyonunuzu yükseltiyorlar ancak uzun vadede yapmış oldukları çalışmalar kesinlikle sürdürülebilir olmuyor ve web sayfalarınız muhtemelen algoritmik cezalara maruz kalıyor. Eğer biraz daha SEO için büyük ölçekli yatırımlar yapan bir müşteriyseniz ve popüler bir markaysanız sizi başarılı bir referans olarak kullanabilmek için yaptıkları çalışmalar değişiyor ve web sayfalarınıza olan ilgileri de doğru orantılı olarak artıyor. Elbette bu saydıklarım her SEO firması için geçerli değil. Her düzeyde müşteriler için özel stratejiler ile çalışmalar yapan SEO firmaları da var. Ancak maalesef Türkiye şartlarında SEO hizmeti almak istiyorsanız biraz olsun düşünmelisiniz derim. Bu saydıklarım sadece SEO firmaları için geçerli değil. Bu sektörde onlarca freelance hizmet veren SEO uzmanı da var. Hizmet veren SEO firmaları ya da kişilerin içerisinden kiminle çalışacağınıza karar vermenize yardımcı olacak bazı önemli temel unsurları aşağıda derledim.

SEO Firmaları İle Çalışmadan Önce Çalışacağınız SEO Firması Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • Site içi optimizasyon konusunda profesyonel destek veriyorlar mı? Yoksa site içi optimizasyon yazılıma girer diyip bu önemli konuyu yazılımcınızla halletmeniz gerektiğini mi söylüyorlar?
 • Mutlaka site dışı SEO çalışmaların başında gelen ve en önemli kriter olan backlink temin etme işlemini, çalışmayı arzu ettiğiniz SEO firması üstlenecektir. Ancak temin edilen backlink ne derece kaliteli ve kalıcı? Ayrıca içeriğiniz ile ne kadar orantılı? Link inşaası oluşturulurken ücretsiz siteler mi kullanılıyor bu iş için yoksa haber siteleri, içeriğinizle eşleşen otoriter blog mecraları mı kullanılıyor. Bunlara mutlaka dikkat etmelisiniz…
 • Katmanlı backlink inşaası yapılıyor mu? Yani, otoriter ve alakalı bir mecradan backlink temin edildi sizin web sayfalarınız için. Ancak bu bağlantılar başka backlink kaynakları ile destekleniyor mu? Yoksa sadece tanıtım yazısı verilip geçiliyor mu?
 • Çalışmayı hayal ettiğiniz SEO firması bütün müşterileri için kullandığı, artık çöpe dönmüş web sitelerinden sizin için footer backlink mi temin ediyor? Eğer durum böyle ise hemen uzaklaşın o SEO firmasından.
 • Uzun vadeli çalışmalarda sizin için özel blog ağı kuruyorlar mı? Yoksa backlink için sadece dışarıya mı muhtaçlar? (Kısa vadeli çalışmalarda özel blog ağı şart değil. Ancak minimum 12 aylık çalışmalarda özel ağ kurulması çok faydalı olacaktır.)
 • SEO firmaları bünyesinde çalışan SEO uzmanı kendini geliştirmeye devam ediyor mu? Yoksa kafası hala eski arama motoru kurallarına mı çalışıyor? Eğer kendini geliştirmiyor ve ben zaten SEO biliyorum diyorsa muhtemelen web sayfalarınız uzun vadede algoritmik cezalara takılacaktır.
 • SEO firmaları ile yapmış olduğunuz sözleşmeler sizi koruma altına alıyor mu? Yoksa sadece SEO firmasını mı koruyor, sizi sözleşme süresi boyunca para ödemeye mi zorluyor?
 • Dilediğiniz zaman SEO firmanıza ulaşabiliyor musunuz? Yoksa telefonlarınız arada sırada mı açılıyor?

Değerli takipçilerim yukarıda paylaştığım 8 temel unsura dikkat ederek artık daha başarılı bir SEO firması ile çalışabilirsiniz.

En İyi SEO Firması Hangisi?

En iyi SEO firması hangisi diye soracak olursanız, yukarı paylaştığım 8 temel unsura dikkat  ederek çalışacağınız kişiyi ya da firmayı daha iyi seçebilirsiniz. Unutmayın SEO hizmetini kesinlikle bir firmadan almak zorunda değilsiniz. Freelance SEO hizmeti veren ve firmalardan çok daha başarılı olan onlarca SEO uzmanı var. Tek ihtiyacınız olan doğru kişi ile tanışmak ve çalışmak…bursalı Seo Bunlardan birisidir. www.bursaliseo.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Değerli takipçilerim, içeriğimi sonuna kadar incelediğiniz için teşekkür ederim. Eğer sizde ileri düzey ve benzersiz SEO hizmeti almayı arzu ediyorsanız; şimdi dilerseniz buraya tıklayarak sizler için oluşturmuş olduğum SEO hizmetleri sayfamı hemen ziyaret edebilirsiniz.

Seo Fiyatları

 

Backlink Paketleri

Merhaba değerli takipçilerim, kesinlikle sahip olmanız gereken benzersiz backlink paketleri hakkında bilgilendirici bir içerik derledim. Bilgilendirici içeriğime istinaden sizde hemen sizler için özel olarak temin ettiğim kaliteli backlink mecralarından gelen nitelikli backlink kaynaklarına sahip olabilirsiniz.Daha fazla bilgi almak için içeriğimi okumaya  mutlaka devam etmenizi öneriyorum.

Web sayfalarınızın popüler arama motorlarında ve özellikle de Google’da rakiplerinize istinaden keşfedilebilir olması için web sayfalarınız mutlaka kaliteli backlink kaynaklarına sahip olmalı. Tam olarak bu noktada sizlere kaliteli ve kalıcı backlink kaynaklarını içerisinde barındıran ileri düzeybacklink paketleri çözümleri sunuyorum. Sunmuş olduğum kalıcı çözümler kapsamında web sayfalarınız arama motorlarında popüler olacak, sıralamalarınız rakiplerinize istinaden yükselecek, müşterilerinizi veya potansiyel müşterilerinizi artık kaçırmayacaksınız.

Backlink Paketleri Hakkında Daha Fazlası

Sunmuş olduğum benzersiz backlink paketleri hizmeti hakkında daha fazla bilgiyi sizlere aktarmak istiyorum. Öncelikle kesinlikle değerli web sayfalarınız için temin ettiğim backlink kaynakları kalıcıdır. Yani sektörünüz ile ilgili bir mecradan gelen backlink, sizinle çalışmalarımız bitse dahi asla kaldırılmaz. Kesinlikle kaliteli mecralardan web sayfalarınıza özel olarak backlink temin ediyorum, asla SPAM çalışmalar yapmıyor; yapanlarla da çalışmanızı önermiyorum.

eşitli platformlarda çok düşük fiyatlarla satışı yapılan değersiz ve web sayfalarınıza zarar verme potansiyeli olan backlink paketleri ile benim backlink paketi hizmetimi asla kıyaslamamalısınız. Yapmış olduğum bütün backlink çalışmaları günümüz arama motoru algoritmalarına uyumludur, yapılan çalışmalar tamamen manüel olarak yapılmakla beraber size asla zarar vermeyecek değerli ve organik çalışmaları kapsamaktadır. Backlink paketi çalışması yapılırken asla bu iş için geliştirilmiş binlerce alakasız sayfadan kalitesiz ve otomatik bağlantılar üreten gereksiz yazılımları kullanmıyorum.

İleri düzey backlink paketi hizmeti almanız için aşağıda sizler için 3 adet; yeşil, turuncu ve kırmızı olarak isimlendirdiğim benzersiz paketler oluşturdum, hemen inceleyebilirsiniz. Ayrıca backlink paketlerihangi ölçekte bir web sayfasına sahip olursanız olun size mutlaka değer kazandıracak özel stratejilere sahip backlink çalışmalarını içermektedir.

 

Seo Uzmanı   

 

Bugün Kullanabileceğiniz 5 E-Ticaret SEO İpucu

Merhaba değerli takipçilerim, bu paylaşımımda e-ticaret SEO üzerine benzersiz bir içerik hazırlamak istedim. İçeriğimi mutlaka sonuna kadar incelemenizi tavsiye etmekle beraber aklınıza takılanları bana yorum olarak iletebilirsiniz.

SEO çevrimiçi perakendecilerin sıkıntığı yaşadığı bir alandır. Özellikle teknik konular söz konusu olduğunda bu sıkıntılar artış göstermektedir. Bunu göz önünde bulundurarak oluşturulan bu 5 ipucu sayesinde bugün kullanabileceğiniz iyi e-ticaret SEO taktiklerine kavuşabilirsiniz.

Değerlendirme İçeriğinden Fazlasını Elde Edin

Değerlendirme içeriği e-ticaret siteleri için oldukça önemli bir fırsattır. Her ürün için ortaya koyduğunuz içeriğin özgünlük seviyesi bu önemin niteliğini pekiştirecek bir durumdur. Eğer değerlendirme alım sürecini iyileştirmeyi başarabilir ve insanlara doğru sorular yöneltirseniz değerlendirme içeriği büyüme stratejinizde fazlasıyla faydalı olabilir.

Giriş seviyesinde bir platform kullanıyorsanız değerlendirme konusunda insanlara ulaşabilir ve değerlendirme alma olasılığınızı yükseltebilirsiniz. Bu size aynı zamanda daha fazla hacim kazandıracaktır. Bunun yanında çeşitli etkinlikler düzenleyerek insanları yorum yapmaya teşvik ederek bu değerlendirmelerin artış göstermesini sağlayabilirsiniz.

 

Bunu başarabilmek için sitenizde üçüncü parti bir değerlendirme hizmetinden yararlanmak zorunda değilisiniz. Geliştiricilerle konuşarak değerlendirme elde etme sürecini onlara anlatarak sitenizde dilediğiniz işlevselliği oluşturabilirsiniz.

Değerlendirme söz konusu olduğunda doğru soruyu yöneltmek son derece önemlidir. Doğru soruyu yöneltmeyi başardığınız zaman sayfada yer alan içeriğin daha uygun olmasını sağlarsınız. Bu sayede arama motoru algoritmalarına sayfalarınızda en iyi ve en bağlamsal içerikleri tutmaya çalıştığınızı göstermiş olursunuz.

Bununla birlikte kullandığınız e-posta hizmetinden daha fazla veri elde etmeye çalışarak özellikle dönüşüm rakamlarına göz atmalısınız. Ardından kullanacağınız değerlendirme sistemi veya değerlendirme yöntemi konusunda en iyi bilgileri edinmeye çalışmalısınız.

Düşük Kaliteli Sayfalara Dikkat Edin

Panda algoritması düşük kaliteli sayfalara sahip e-ticaret sitelerine göz açtırmamaktadır. Düşük kaliteli sayfalar dinamik sayfa açısından fazla olan, içeriği olmayan sayfası bulunan veya kopya içeriklerle dolu sayfaları bulunan sayfalardır. Panda algoritmasıyla uğraşmak gerçekten zordur bu nedenle dikkatli olmalısınız. Aşağıdaki adımları takip ederek sitenizi kontrol edin.

Dinamik Sayfalar

Dinamik sayfalar arama motorları tarafından tarandıklarında sorun çıkartırlar. Bu nedenle dinamik sayfaların dizine eklenmemesini sağlamalısınız. Bu sayfaların dizine eklendiği pek çok sitenin sıralamasında değişiklikler yaşanmış ve yine birçoğu Panda algoritmasından etkinlenmiştir.

Katmanlı gezinti ögeleri, sayfalandırma, izleme parametreleri, sıralama filtresi gibi sayfalar dinamik sayfalara verilebilecek en yaygın sayfalardandır. Bu sayfaların dizine eklenmediğinden emin olmalı ve sitenizi düzenli olarak kontrol etmelisiniz.

Kopya Ürün İçeriği

Kopya ürün içerikleri en çok karşılaşılan e-ticaret SEO sorunudur. Bu tür bir sorununuz varsa sonucu Panda algoritması nedeniyle Google’da düşük sıralamalara sahip olmaktır. Karşılaşılan en yaygın problemlerden biri olmasının temel nedeni ise satış yapan sitelere ürün üreticileri tarafından verilen tanıtım yazılarıdır. Bunları doğrudan ürün sayfasında kullanan sitelerin arama sonuçlarında daha düşük sıralamalara sahip olması kaçınılmazdır. Buna engel olacak en etkili unsur ise alan adı otoritesinin güçlü olmasıdır.

Siz bu tür bir sorunla karşı karşıya kaldıysanız ürün hakkındaki içeriği düzenlemelisiniz. Başlamak için en uygun yer ise daha fazla trafik ve kazanç getiren ürünlerin sayfalarıdır. Bu tür bir sorunla karşı karşıya kalmak istemiyorsanız atabileceğiniz en anlamlı adım ürün açıklamarını yazabilecek bir ekibe sahip olmaya çalışarak ürün açıklamalarını özgünleştirmeyi başarmaktır.

Stokta Olmayan Ürün Sayfaları

Bir ürün stokta kalmayınca bu sayfalara karşı ne tür bir adım atılabileceğine yönelik çeşitli tartışmalar vardır. Genel yaklaşım mutlaka bu sayfaların korunma

Bir stokta olmayan ürün sayfasını koruduğunuz zaman mutsuz müşterilerle karşılaşmanız olasıdır. Bu nedenle onlara yardımcı olabilecek bilgiler sunmalısınız. Bunu yapabilmek için çeşitli farklı yöntemler deneyebilirsiniz.

 • Kullanıcılara stokta olmayan ürünün tekrar ne zaman stoklara ekleneceğinin bilgisini vermelisiniz. Bu sabit bir tarih olabilir. Böylece kullanıcılar ürünün ne zaman stoklara ekleneceğini bilirler.
 • Kullanıcının e-posta adresini elde eterek ürün stoklara eklendiğinde onlara doğrudan bilgi verebilirsiniz.
 • Kullanıcılara alışverişe devam etme olanağı sunarak ürün stoklara eklenir eklenmez teslimatı yapabilirsiniz.
 • Kullanıcılara almak istedikleri ürünlere yönelik stokta olan benzer ürünlerden çeşitli tavsiyeler sunabilirsiniz.

Bu tekniklerden herhangi birisi kullanıcılara ve aynı zamanda arama motorlarına karşı pozitif bir izlenim elde etmenizi sağlayacaktır. Fakat bu süre ürün üretiminin durdurulduğu zamana kadar devam edecektir. Bu nedenle dikkatli olmalısınız. Bu tür bir durum olduğunda uygulayabilecek bir stratejiniz olmalıdır. Yapmanız gereken artık temin edilemeyecek ürünlere ait sayfalardan kurtulamktır ve bunu uygun yönlendirmeleri yaparak gerçekleştirebilirsiniz.

Artık temin edilemeyecek ürünler için geliştireceğiniz stratejide şu tür çözümler yer alabilir. Bu çözümlerin her birisi test edilmiş ve sonuç verdiği tespit edilmiştir.

 • Ürünün güncellenmiş haline veya alternatif ürüne bir 301 yönlendirmesi yapabilirsiniz.
 • Eğer ilgili veya güncel bir ürün bulunmuyorsa yönlendirmeyi kategoriye veya alt kategoriye yapabilirsiniz.
 • Ürünü komple kaldırmalı ve arama motorlarına 410 koduyla durumu bildirerek dizinden güvenli bir biçimde kaldırılmasını sağlamalısınız.

Zengin Snippet Kullanımı

Henüz Zengin Snippet kullanmamış olan e-ticaret sitelerini anlayabilmek pek mümkün değildir. Yapılandırılmış veriler her geçen gün çok daha önemli bir hale gelirken bunlardan faydalanmak son derece değerli bir adım atmak anlamına gelir.

Zengin Snippet imkanından faydalanarak kullanıcıya bir ürün hakkında daha detaylı bilgi verebilirsiniz. Ayrıca arama sonuçları sayfasında kullanıcıların karşısına çıkacak sonuçlar arasından kolayca sıyrılmanızı sağlayacak bu yöntem sayesinde arama görünürlüğünüzü iyileştirmeyi başarabilirsiniz.

Zengin Snippet kullanımı oldukça kolaydır. Bunun için size yol gösterebilecek çok farklı kaynaklar yer almaktadır. Zengin Snippet kullanımını gerçekleştirdikten sonra tıklanma oranlarınızda yaşanacak artışları da gözlemleyebileceksiniz.

Site Haritalarını Ayrıntılı İnceleyin

Site haritaları çoğu zaman unutulan bir SEO tekniğidir. Aslında birçok farklı sitenin içeriklerini ulaştırmak adına tek bir site haritası yer alır. Dizine eklenecek içeriklere ait bilgileri içeren bu site haritaları çoğunlukla sorunsuz olabilmektedirler. Fakat bir sorun söz konusu olduğunda tek bir site haritası kullanmak sorunları tespit etmek açısından pek elverişli değildir.

Site haritası kullandığınız zaman bunları ayrıntılı inceleyecek bilgilere sahip olmalısınız. Bununla birlikte site haritalarını kategorilere ayırmayı düşünebilirsiniz. Bu sayede daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Site haritasını birkaç site haritasına bölerek işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Kategori bazlı yapılacak site haritası çalışmaları en faydalı çalışmalar arasında yer almaktadır.

İşte bu kadar! Bugünlerde kullanabileceğiniz e-ticaret SEO çalışmaları hakkında beş önemli ipucu öğrendiniz. Bunların bazılarını şimdiye kadar kullanmış olabilirsiniz ama kullanmadığınız varsa hemen harekete geçmelisiniz.

Değerli takipçilerim içeriğimi sonuna kadar incelediğiniz için teşekkür ederim. Eğer sizde e-ticaret sitelerinizin popüler arama motorlarında ve özellikle de Google’da rakiplerinize istinaden başarılı olmasını arzu ediyorsanız bana hemen aşağıda bulunan iletişim formu aracılığı ile veya

Kategori: