Sektörde 16.Yılımız

2000 Yılından itibaren yüzlerce şirket, kurum ve marka için; web tasarım, mobil uygulamalar (Android & IOS), web programlama (özel yazılımlar), internet danışmanlığı, e-ticaret sitesi alt yapıları, sosyal medya pazarlama yöntemi, alan adı ve web alanı barındırma, içerik geliştirme ve internet reklamcılığı gibi bir çok farklı konuda hizmet verdik.

Yazar: Super User
Gösterim: 2294

Seo UzmanılarıHer SEO Uzmanının Bilmesi Gereken 18 Alan 

Değerli okurlarım bu içeriğe başlamadan önce SEO Müşterilerinin Endişelenmemesi Gereken 5 Durumhakkında yazdığım içeriği incelemenizi tavsiye ederim.

SEO uzmanları olarak çok şey bilmemiz gerekir. Bu kesinlikle yıldırıcı ve bezdirici bir durumdur. Birçok SEO uzmanı sahtekarlık sendromuna yakalanır ve bulunduğu sektörün veya işin tamamen şans ile ilgili olduğunu, bilginin pek işlevsel olmadığını düşünür.

Bu yönlü düşüncelere sahip olduğumuz zaman kendimizi ciddi anlamda kısıtlamış ve işimizin uzmanı olarak verimliliğimizi azaltmış oluruz.

 

Bizler sahtekar değiliz. SEO uzmanı olarak bizler kendimizi bu şekilde sayamayız çünkü ilgilendiğimiz konuda yeteri kadar kendimizi geliştirmiş durumdayız. Bu yüzden bu işi yapıyoruz çünkü belirli bilgileri kavramaya çalışıyoruz. Ancak tam olarak ne tür bilgilere ihtiyaç duymamız gerekiyor? İşte size tüm SEO uzmanlarının mutlaka bilmesi gereken alanlar. Başlamadan önce lütfen unutmayın, SEO uzmanı olmak için burada yer alan başlıkların tamamında derin bilgilere sahip olmanız gerekmemektedir. Basit bir şekilde fonksiyonlarını bilmelisiniz. Eğer biz buradaki tüm alanlarda uzman olmayı başarsaydık bu işi bizden başka yapacak kimse kalmazdı.

Burada belirtilen alanlar hakkında genel bilgilere sahip olduğunuz zaman yetenek setinizi oldukça güçlendirirsiniz. Burada yer alanların hepsi karmaşık olan web ve onunla alakalı alanlarla bağlantılıdır. Bilgi bir başka alandaki bilginin inşasında kullanılır, bu sayede bir sonraki bilgi durağında kendinizi geliştirebilirsiniz.

1. Sayfa İçi SEO

Bu SEO uzmanlarının ortak noktasıdır. Tamamen temellerden meydana gelen bir bilgi alanıdır. Sayfa içeriği, başlık etiketi, URL adresi ve H1 etiketi unsurlarından oluşur.

Sayfa içi SEO konusu artık SEO uzmanı olmayan kişiler tarafından da bilinen bir alan olmaya başlamıştır. Bu durum sayfa içi SEO konusunu biz uzmanlar için çok daha önemli kılmaktadır. İçerikler, başlıklar ve meta etiketler gibi daima değişken yöntemlerin kullanıldığı alanlarda bu niteliği nasıl kullanacağımızı iyi bilmeliyiz.

2. Link Profilleri

Sayfa içi unsurundan sonra bir sitenin link profili siteyi arama sonuçları açısından en çok etkileyen unsurların başında gelmektedir.

SEO uzmanı olarak link profilinin etkisini, iyi bir linkin ne olduğunu ve gereksiz linklerin nasıl anlaşıldığını iyi bilmelisiniz.

3. Anahtar Kelime Araştırması

Semantik arama ve arama davranışları anahtar kelimelerin klasik fonksiyonlarını belirleyen unsurlar bile olsa bunlar hala önemlidir.

Anahtar kelime araştırması yapmak için özel araçlara ihtiyacınız yoktur ancak bunun temelini öğrenmek zorundasınız. Bir site için hangi anahtar kelimeler daha iyi? Hangi anahtar kelimeler daha fazla hedeflenmiş trafik getirir?

İşinde iyi olan SEO uzmanları daima anahtar kelime araştırmasıyla işe koyulurlar.

4. En İyi Yöntemlerle Link Oluşturma

Bir siteden diğer bir siteye bağlantı vermek en çok kullanılan SEO taktiklerinden birisidir.

Link oluşturma Web ortamının ilk dönemlerinden itibaren var olan bir şeydir. Link oluşturma hala önemlidir ancak tehlikeli manevraların ve cezalar diyarının bir parçası haline gelmiştir. Bir SEO uzmanı olarak işinizde iyi olmak istiyorsanız link oluşturmanın ve linklerin değerini anlamalısınız. Hem dahili hem de harici linklerin fonksiyonları sayesinde fikir sahibi olmalısınız. Daha fazlası için burada veya şuradabulunan içeriklerimizi inceleyebilirsiniz…

5. Yerel SEO

Yerel SEO bir işletmenin yerel arama trafiği nasıl alacağını ve yerel müşterilere nasıl ulaşacağını tanımalar. Diğer bilinmesi gereken alanlar gibi yerel SEO da önemli olan kilit noktalardan bir tanesidir.

Her firma bir isim, adres ve telefon numarasına sahiptir. Bu bilgiler işletmeden Web ortamında söz edildiği zaman onun yerel atıflarının bir parçası olurlar. Genellikle bu söz edilme durumları dizinlerde veya diğer yerel listelerde gerçekleşir. Ek olarak bir işletmenin mutlaka Web ortamında profillerinin olması gerekir. Yelp, Foursquare ve Google Yerel gibi profiller işletmenin yerel trafik alabilmesi için önemli alanlardır. Değerlendirmeler yerel aramaların diğer önemli unsurlarıdır. Negatif yorumlar işletmenin yerel sonuçlarda yer almasını olumsuz olarak etkileyebilme kabiliyetine sahiptirler. Yerel arama sonuçları ile alakalı daha fazla bilgi için daha önceden hazırlamış olduğumuz içeriği inceleyebilirsiniz… İçeriğe ulaşmak için: tıklayınız…

6. PPC

Bir SEO uzmanının daha önce herhangi bir anahtar kelime için reklam vermemiş olma ihtimali vardır. Ancak birçok SEO uzmanı çantasında hem organik arama optimizasyonuna hem de ücretli aramaya yer vermektedir.

Adwords dünyasına nasıl gireceğinizi ve nasıl kampanyalar oluşturulacağını bilmiyor olabilirsiniz. Bilmeniz gereken tek nokta ücretli arama diye bir şeyin olduğu ve bunların arama sonuçlarında arama yapan kişilere gözüktüğüdür.

Google işte bu şekilde para kazanmaktadır.

7. Mobil SEO

Mobil SEO, SEO dünyasında yeni bir uygulamadır. Evet, mutlaka bilinmesi gerekir. Dijital dünya hızlı bir şekilde mobil alana doğru kaymaktadır. Giyilebilir teknolojilerden elde taşınan yüksek teknoloji aletlere kadar pek çok şey artık hayatımızdadır. Bu nedenle mobil arama optimizasyonunu mutlaka düşünmemiz ve bilmemiz gerekir.

Bir SEO uzmanı olsanız bile mobil alanda zorluk yaşamanız muhtemeldir çünkü bu alanın kendine özgü bir takım teknik zorlukları vardır. Eğer bir mobil SEO uzmanı olmak istiyorsanız öğrenme aşamasına dahil olmanız gerekir.

 

8. Dönüşüm Optimizasyonu

Dönüşüm optimizasyonu veya dönüşüm oranı optimizasyonu sitenizdeki kullanıcıları dönüştürmenize yani harekete geçirici mesajlara tıklamaları veya bir şeyler satın almaları gibi faaliyetleri gerçekleştirmenize yardımcı olmaktadır.

Dönüşüm optimizasyonu SEO alanıyla paralel bir alandır. SEO belirli bir sayfaya trafik çekmekle uğraşırken, dönüşüm oranı optimizasyonu çalışmaları gelen trafiği dönüştürmekle alakalıdır.

Bu alanda uzman olan kişiler dönüşüm hunisini tekrar değerlendirirler ve belirlenen niş ile işletmenin kazancı arasında doğrudan bir ilişki olduğunu bilirler. SEO uzmanları ise bu alanın temellerini, iki yönlü testleri ve açılış sayfaları gibi unsurları bilmelidirler.

9. Pazarlama

Kendinizi bir pazarlamacı olarak görmüyor olabilirsiniz. Bir SEO uzmanı olduğunuzu iddia ediyorsanız aslında pazarlamacı olduğunuzu bilmeniz gerekir. Siz pazarlama alanında aktif görev alan birisiniz.

Pazarlama ürünlerin veya hizmetlerin satışı ve tanıtılması işi veya faaliyeti olarak tanımlanır. Siz arama motoru optimizasyonu yaptığınız zaman ürünleri ve hizmetleri, özellikle bir siteyi tanıtmış olursunuz.

Bir SEO uzmanı olarak pazarlama alanının temellerini öğrenmeniz durumunda kendinizi geliştirebilir ve hatta daha gelişmiş niteliklere sahip olabilirsiniz. Klasik pazarlama disiplinlerinin birçoğu dijital alana aktarılabilir ve hatta bunlar SEO alanından çok uzakta unsurlar olarak gözükebilir. Bu konu üzerine daha fazlası için buradaki makalemi inceleyebilirsiniz…

10. HTTP Durum Kodları

Kendinizi oldukça iyi ve yetenekli bir SEO uzmanı olarak görüyorsanız hemen bir test gerçekleştirebilirsiniz. Moz tarafından sunulan SEO Expert Quiz testini gerçekleştirerek kendinizi değerlendirmeye alabilirsiniz. Bu test sonucunda HTTP durum kodlarının önemli olduğunu öğrenmiş olacaksınız.

HTTP durum kodları arama motoru bir talep gönderdiği zaman Web sunucularından gelen mesajlardır. Bunlar üç rakam şeklinde olur. Hepsini aklınızda tutma şansınız olmayabilir ancak bu kodların konsepti hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

200 – başarılı bilgi transferi

301 – ziyaretçiler yeni bir sayfaya yönlendirildi

302 – sayfa ve arama örümcekleri yeni bir sayfaya yönlendirildi

404 – sayfa bulunamadı

500 – böyle bir sayfa yok

504 – sayfaya bazı nedenlerden ötürü erişim yok

11. Web Geliştirme

Web ortamına bir şeyler nasıl gelir? Geliştirme sayesinde.

Bazı SEO uzmanları Web geliştirme alanına arka plandan giriş yaparlar. Web sayfalarının nasıl oluşturulduğunu bilmek tam anlamıyla gerekli değildir ancak Web geliştirme konusunda bilgi sahibi olduğunuz zaman geliştiricilere SEO konusunda en iyi yöntemlerin sitelere nasıl uygulanacağı konusunda tavsiyeler verebilirsiniz.

12. Algoritmalar

Arama algoritmalarının alanı SEO uzmanının yapmakta olduğu her şeyin geldiği noktadır. Algoritma arama sonuçları sayfasında nelerin gözükeceğini ve sonuçların nasıl yer alacağını tanımlar.

Bir SEO uzmanı olarak arama sonuçlarını algoritmanın belirlediğini bilmelisiniz. Google çalışanları dahil algoritmanın tam olarak nasıl çalıştığını bilmemektedir ancak bir SEO uzmanı olarak bu konuda tahminler yürütebilirsiniz. Algoritmalar hakkında daha önceden yazmış olduğum mutlaka incelemeniz gereken 3 içerik; 1. içerik, 2. içerik, 3. içerik.

13. Ziyaretçi Yazarlık

Ziyaretçi yazarlık ölmedi, yaşıyor ve iyi durumda sayılabilir. Dahası bu yöntem dijital pazarlama alanında yer alan birçok kişi tarafından kullanılıyor.

Bir SEO uzmanı olarak ziyaretçi yazarlık konusunda bilgi sahibi olmalısınız ve risklerini bilmelisiniz. Ziyaretçi yazarlık birinin erişim alanını diğeriyle paylaşma konusunda gizli bir yöntemdir ancak risk almadan bunu gerçekleştirmek pek olası değildir.

14. İçerik Pazarlama

Uzun zaman önce bu bir istisna durumdaydı, içerik pazarlama nadiren pazarlama çalışmalarında kullanılıyordu. Ancak artık vazgeçilmezlerden birisi durumuna geldi. İçerik pazarlama başarıya ulaşmak için gerçekleştirmeniz gereken unsurlardan birisidir.

İçerik pazarlama onlarca farklı türe ve uygulamaya sahiptir. Ancak merkezinde daima kaliteli içerik sunma gereksinimi vardır. Başarı hedefleniyorsa kaliteli içerik şarttır. İçerik bir video olabilir, infografik olabilir, slayt olabilir, podcast olabilir, blog yazısı olabilir veya bunların tamamı olabilir.

Her ne olursa olsun SEO uzmanları içerik pazarlama konusunda bilgi sahibi olmalıdırlar ve bunun neden önemli olduğunu anlamalıdırlar. İçerik pazarlama ve seo üzerine daha fazlası için bu bağlantıya tıklayınız…

15. Kullanıcı Deneyimi

Kullanıcı deneyimi ve kullanıcı deneyimi tasarımıyla ilgili alanların hepsi dijital alanda insanların etkileşimleriyle alakalıdır.

Kullanıcı deneyimi SEO ile ilgili her şeydir. Siz kullanıcı deneyimi konusunda uzman olmak zorunda değilsiniz ancak bunun varlığından haberdar olmalısınız.

Eğer bir kullanıcı sitede gezinme konusunda sıkıntı yaşıyorsa veya mobil cihazında yazıları göremiyorsa bu durum iyi kullanıcı deneyiminin ihlali anlamına gelir. Bu negatif etki SEO unsurunu etkiler.

Kullanıcı deneyimi birçok kişinin anlayabileceği bir şeydir. Bir site çalışıyor mu? Nereye tıklamalı? Aradığım şeyi bulabiliyor muyum?

Kullanıcı deneyimi ne kadar iyi ise SEO sonuçları sizin açınızdan o kadar iyi olur.

16. Semantik Arama

Semantik arama Web ortamının yıllar içerisinde geldiği noktalardan birisidir. Arama motoru optimizasyonu tamamen belirli anahtar kelimelerle ilgiliydi ancak artık değişim etkisini göstermeye başladı.

Artık anahtar kelimeler tek başına yeterli olmuyor çünkü davranış, bağlam, sinonim, yer, trendler, kelime çeşitleri ve dilin diğer unsurları aramalara etki ediyor.

Hummingbird güncellemesi semantik arama konusunda iyi bir örnektir. Bu güncelleme SEO uzmanlarına yapılan çalışmanın sadece anahtar kelimeden ibaret olmadığını hatırlatmıştır. Dilin kullanımı ve yöntemleri artık önemli hale gelmiştir.

17. Sosyal Medya

Bununla ilgili korkuya kapılmayın. Birçok insan mevcut kariyerlerini sosyal medya uzmanı olarak sürdürmektedir ama bu sizin için şart değildir.

Sosyal medya gerçekleştirdiğiniz SEO çalışmaları kadar öneme sahiptir. Ancak bilmeniz gerekenler Google+, Facebook, Twitter ve LinkedIn ile sınırlıdır. Pinterest bu konuda ekstra olarak nitelendirilir.

Peki iki dünya arasındaki bağ nedir? Sosyal sinyal adı verilen ve sayfa sıralaması adı verilen belirli unsurlar vardır. Ancak sosyal medya ve SEO arasında doğrudan bir etki bağlantısı bulunmamaktadır. Bununla birlikte sosyal sinyaller şimdilik algoritmaya etki eden faktörlerden birisi değildir.

18. Cezalar

Cezalar. En kötüsü en sona kaldı.

Eğer daha önce bir ceza ile karşılaşmadıysanız bu alandaki bilgileriniz bir ceza ile karşılaşmanız durumunda etkili olacaktır. Elbette konumuz Google tarafından uygulanan cezalar, iki tür ceza vardır ve bunlar şu şekildedir:

Algoritma cezası – Siteniz değişen algoritma kuralından etkilenmiştir ve bu nedenle sıralama ve trafik kaybı yaşamışsınızdır. Gerekli geliştirmeleri yaptıktan sonra durumunuz iyiye gidecektir.

Manüel ceza – Bu ceza bir Google çalışanı tarafından manüel olarak uygulanmıştır. Siteniz kural ihlali gerçekleştirmiştir ve değerlendirme sırasında bu tespit edilmiştir. Bu cezadan kurtulmak için geniş kapsamlı bir link kontrolü ve kaldırma işlemi gerçekleştirmeli ardından Google’dan yeniden değerlendirme talebinde bulunmalısınız.

Sonuç

Bunlar oldukça güçlü bilgilerdir. Taktiksel yöntemler ve uygulamalar her gün gerçekleştirmemiz gereken niteliklerdir. Bu bilgileri iletişim ve dürüstlük gibi diğer kabiliyetlerle bir araya getirerek kendi alanınızda lider olabilirsiniz. Sizce bir SEO uzmanı ne tür farklı yeteneklere sahip olmalıdır?

Kategori: